Autor:
Margot Must

Filosoofide uus projekt uurib kujutlusvõimet ja selle rolle ning rakendamist erinevates eluvaldkondades

Tartu Ülikooli filosoofid said Eesti Teadusagentuurilt rahastuse projektile „Kujutluse roll tunnetuses: tänapäevased ja antiikaegsed vaated“. Viis aastat vältav projekt ühendab tänapäeva ja Vana-Kreeka vaatenurgad kujutlusele, et paremini mõista selle mitmekesiseid rolle inimtunnetuses. Projekti juhib Uku Tooming ning uurimisrühma liikmed on Roomet Jakapi, Toomas Lott ja Riin Sirkel.

Projekti eesmärgiks on:

  • uurida ja problematiseerida kujutlustüüpide traditsioonilisi eristusi ning nende tüüpide vahepealseid vorme;
  • analüüsida kujutluse tunnetuslikke rolle mõttetegevuse eri etappides ning;
  • uurida kujutluslike oskuste arendamist ja rakendamist erinevates eluvaldkondades. 

Kujutlusvõimel on mitmesuguseid tunnetuslikke rolle ja ta on vajalik väga erinevate eluvaldkondade nagu näiteks hariduse, ühiskondlike ja keskkonnaalaste probleemide sõnastamisel, arutamisel ja lahendamisel. Projekt lähtub eeldusest, et kujutlusvõime uurimisel on palju abi tänapäeva ja Vana-Kreeka filosoofia vahelisest dialoogist. Tänapäevane kujutluse filosoofia on seni tegelenud kujutluse tunnetuslike rollide uurimisega mõneti kitsast perspektiivist, keskendudes sellele, kuidas kujutlus seisukohti põhjendab. Vana-Kreeka filosoofia pakub avaramat raamistikku kujutluse rollide mõtestamiseks, näiteks arutavad antiikfilosoofid muuhulgas kujutlusvõime seose üle intellektuaalsete vooruste ning haridusega. Teisest küljest võimaldab tänapäevaste mõisteliste eristuste kasutamine avada uusi tahke Vana-Kreeka filosoofide käsitlustes. Teoreetilise filosoofia teadur ja uurimisrühma juht Uku Tooming toob esile, et: „selline kahe ajastu filosoofiat põimiv lähenemine kujutluse uurimisele on uudne ja paljulubav“.

Lisaks teadusartiklite avaldamisele on plaanis korraldada akadeemilisi konverentse ja laiemale avalikkusele suunatud üritusi, koostada ajakirjade erinumbreid, kirjutada teadusmonograafia ning luua projektiga seotud õppeaineid Tartu Ülikoolis. Uurimistöö populariseerimiseks on plaanis avaldada arvamusartikleid meedias, koostada YouTube’is loengute seeria ning korraldada arutelugruppe üldhariduskoolides. 

Projekti PRG2721 „Kujutluse roll tunnetuses: tänapäevased ja antiikaegsed vaated“ (01.01.2025−31.12.2029) juhib teoreetilise filosoofia teadur Uku Tooming, kes on uurinud kujutlust nüüdisaegse vaimufilosoofia vaatenurgast. Projekti raames tegeleb ta peamiselt tänapäevaste kujutluseteooriate hindamise ja arendamisega, ammutades inspiratsiooni nii teaduslikust psühholoogiast kui ka Vana-Kreeka filosoofiast. Filosoofia ajaloo kaasprofessor Roomet Jakapi on tegelenud nii tänapäevaste kujutluse teooriate kui ka filosoofia ajalooga. Lisaks kujutluse sisulisele uurimisele on projektis tema ülesandeks eri ajastuid põimiva metodoloogia arendamine. Antiikfilosoofia kaasprofessor Riin Sirkel uurib projekti raames Vana-Kreeka ning esmajoones Aristotelese ja tema hilisantiigi kommentaatorite ning stoikute käsitlusi kujutlusest. Teda huvitavad ka antud teemaga seotud kaasaja metafüüsika ja eetika küsimused. Filosoofia ajaloo teadur Toomas Lott tegeleb epistemoloogiaga Vana-Kreeka ja kaasaja filosoofias ning uurib projekti raames kujutluse vahekorda arvamuse ja teadmisega ja seda, millist rolli kujutlus mängib sokraatilises ja platonistlikus eetika, poliitika ja hariduse käsitluses. 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
inimeste siluetid

Karjäärikonverentsil on luubi all doktorikraadi väärtus tööturul

Ülikooli peahoone, vabariigi aastapäeva aktus

Eesti Vabariigi 107. aastapäeva kontsertaktus

Teadustöö meedias

Eelmisel aastal enim rahvusvahelist tähelepanu pälvinud Tartu Ülikooli teadustööd